#58.2 - 10.12.2019

#58.2 5 powodów, dla których programiści podchodzą sceptycznie do trendu na „observability”.

Prelegent: Marta Musik

Czy zadania związane z obserwowalnością muszą być nudne, żmudne i męczące? 

W trakcie mojego wystąpienia opowiem o typowych rozwiązaniach używanych do monitorowania aplikacji zbudowanych w oparciu o mikroserwisy. Będę posługiwać się przykładem aplikacji w języku Java, działającej na Google Kubernetes Engine. Przy jej pomocy zademonstruję wyzwania związane z monitorowaniem mikroserwisów: „high churn”, „high cardinalitylabeling”, problemy z rzadko raportowanymi metrykami i potencjalne trudności w doborze strategii samplowania.

Opowiem o monitorowaniu i tracingu zarówno z perspektywy programisty, który chciałby zachować czysty kod, jak i architekta, który próbuje sprostać wymaganiom związanym z obserwowalnością, ale jednocześnie nie chce, żeby zespól je implementujący wiecznie walczył z wybranymi przez niego narzędziami. Na końcu skomentuję również trend „observability as a code”.

ZAREJESTRUJ SIĘ
Marta Musik

Marta jest inżynierem oprogramowania w Splunk, w którym wdraża funkcje monitorowania różnych usług chmurowych. Wcześniej pracowała w Motorola Solutions, przyczyniając się do tworzenia oprogramowania do bezpieczeństwa publicznego o znaczeniu krytycznym. Przez ostatnie 8 lat Java była głównym językiem Marty. Mając trudności z samodzielnym monitorowaniem hostowanych w chmurze mikrousług, teraz pisze narzędzia zmniejszające to obciążenie dla innych programistów. Uważa, że nadążanie za zmieniającymi się narzędziami i zmianami paradygmatów jest jednym z największych wyzwań w jej pracy.


Nie zapomnij się zarejestrować!

ZAREJESTRUJ SIĘ