#85 - 21.06.2023 godz. 18:00

#85: Niezrozumiały i enigmatyczny kod front-endowy – jak xState pomaga się przed nim ustrzec?

Prelegent: Przemysław Pędziwiatr

Wielu programistów front-endowych pierwsze kroki w przepastnym świecie przeglądarek i JavaScriptu stawia, tworząc proste strony oparte o nagłówek, landing page, stopkę i menu z przyciskami. Z czasem, znużenie związane z tworzeniem zwyczajnych witryn zaczyna rosnąć, a React, Vue czy Angular zdają się być kuszącą oraz niezwykle opłacalną drogą rozwoju.

Zdjęcia, duże nagłówki i nieskomplikowane formularze kontaktowe zastępują wielostronicowe formularze, skomplikowane mapy geograficzne, elastyczne wizualizowanie danych i wiele innych rozwiązań, zaprojektowanych w pocie czoła przez UX designerów.

Wraz z rosnącym poziomem złożoności aplikacji pojawia się coraz więcej obaw o jakość kodu. Czy funkcja z kilkoma konstrukcjami „if” to dobry pomysł? Może lepszy byłby switch? Może wykorzystać wzorzec projektowy? Tylko który? Czy ten wzorzec będzie jasny dla programistów, którzy spojrzą na kod za trzy lata? Co zrobić, gdy wzorce nie wystarczają, state management pęka w szwach, a wciśnięcie buttona w komponencie powoduje usunięcie trzech innych, zupełnie z nim nie powiązanych?

Z pomocą przychodzi implementacja idei maszyny stanowej zwana xState. Twórcy biblioteki są na ostatniej prostej do wydania wersji piątej, która upraszcza wiele koncepcji, o które jest ona oparta. Jak tworzyć rozwiązania za jej pomocą? Czym jest state, transition, context, guard, delay czy parallel state? I przede wszystkim: co takiego daje xState, by uzasadnić poświęcenie mu swojego, cennego czasu? O tym dowiecie się na kolejnym Talk4Devs! Przemysław Pędziwiatr nie tylko opowie o teorii, będzie też live coding z przykładem panelu sterowania rurami i zaworami w przedsiębiorstwie.

Agenda:

18:00 Powitanie
18:05 Prelekcja

  • Czym jest xState i Finite State Machine?
  • Jakie problemy rozwiązuje?
  • Czy state orchestration i state management oznaczają to samo?
  • Opis fundamentalnych koncepcji xState.
  • Live coding – przykład z fabryką pełną rur, zaworów i maszynerii.

18:50 Q&A
19:10 Zakończenie

ZAREJESTRUJ SIĘ
Przemysław Pędziwiatr

Już od 7 lat trzyma się z dala od krainy WordPress, opuściwszy ją na rzecz JS, TS oraz Angular. Zwolennik reaktywnego programowania oraz niepowstrzymany poszukiwacz rozwiązań ułatwiających tworzenie prostych i zrozumiałych aplikacji. Od czterech lat w j-labs zajmuje się tworzeniem solucji dla branży logistycznej oraz nieprzerwanie, od pierwszych dni w biurze na Zabłociu, prowadzi rekrutacje techniczne. Prywatnie interesuje się fotografią, zwiedził prawie 80 krajów i nieustannie poszukuje kolejnych pomysłów na życie.


Nie zapomnij się zarejestrować!

ZAREJESTRUJ SIĘ