#98: Architektura Zero Trust, współpraca z biznesem i testy wydajnościowe
Ta edycja będzie wyjątkowa pod kilkoma względami:
- Czekają nas aż 3 prelekcje, dające 3 świeże spojrzenia na wyzwania współczesnego IT!
- Spotykamy się w dopiero co oddanej do użytku salce meetupowej w biurze j-labs na krakowskim Zabłociu!
- W programie nie tylko prelekcje, ale również poczęstunek i networking.
Od bezkompromisowego podejścia do bezpiecznej architektury, przez 5 sposobów na skuteczną komunikację z biznesem, aż po bezlitosną prawdę o testach wydajnościowych – dla każdego coś cennego. Przyjdź i na żywo posłuchaj, co mają do powiedzenia Jarosław Pałka, Maciej Krzysica i Piotr Staśkiewicz!
Wydarzenie będzie również transmitowane, więc można dołączyć online.
Talk4Devs jest darmowy, ale ilość miejsc na spotkaniu stacjonarnym jest ograniczona!
Agenda
17:30 Rejestracja
18:00 Powitanie i otwarcie wydarzenia
18:10 Prelekcja 1:
Architektura Zero Trust – kontrola najwyższą formą zaufania
| Piotr Staśkiewicz, Principal Software Engineer w j-labs
18:40 Przerwa
19:00 Prelekcja 2:
5 wskazówek, które pomogą Ci skutecznie komunikować się ze światem biznesu
| Maciej Krzysica, Team Leader w j-labs
19:20 Przerwa
19:40 Prelekcja 3:
Testy wydajnościowe i inne kłamstwa
| Jarosław Pałka, Senior staff software engineer\Benchmarking team lead w Neo4j
20:20 Quiz z nagrodami
20:30 Networking i poczęstunek
Prelekcje
#1: Architektura Zero Trust – kontrola najwyższą formą zaufania
| Piotr Staśkiewicz, Principal Software Engineer w j-labs
Wyobraź sobie świat, w którym twoja organizacja jest bezpieczna nie dlatego, że ufa, ale dlatego, że… nie ufa nikomu. Brzmi kontrowersyjnie? A może genialnie prosto?
W erze cyfrowej rewolucji, gdzie granice między firmami, a światem zewnętrznym zacierają się z każdym zdalnym logowaniem, tradycyjne podejście do bezpieczeństwa przypomina średniowieczne fortyfikacje w dobie dronów – imponujące, ale niepraktyczne.
Podczas prezentacji odkryjemy tajniki architektury Zero Trust – podejścia, które wywraca dotychczasowe zasady do góry nogami. „Nigdy nie ufaj, zawsze weryfikuj” – ta zasada może brzmieć jak mantra podejrzliwego detektywa, ale w istocie stanowi fundament najbardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa na świecie.
Co sprawia, że największe organizacje porzucają wygodne złudzenie bezpieczeństwa opartego na zaufaniu? Jakie mechanizmy pozwalają skutecznie zweryfikować każdego użytkownika, każde urządzenie i każde żądanie dostępu – bez spowalniania biznesu? Jak przeprowadzić swoją organizację przez tę rewolucję, unikając typowych pułapek?
Jeśli chcesz być o krok przed cyberprzestępcami i przygotować się na współczesne wyzwania – ta prelekcja to Twój pierwszy krok do świata, w którym to kontrola jest najwyższą formą zaufania.
#2: 5 wskazówek, które pomogą Ci skutecznie komunikować się ze światem biznesu
| Maciej Krzysica, Team Leader w j-labs
„Nie po to studiowałem informatykę, żeby teraz pracować z ludźmi” to jeden z wielu żartów popularnych wśród programistów. Prawda jest taka, że nie możemy izolować się za ekranami komputerów cały czas. Komunikacja, czy to podczas spotkań online, czy osobiście w biurze, będzie ważną częścią naszej pracy. Podczas tej krótkiej prelekcji chciałbym przedstawić pięć wskazówek, które mogą ją trochę ułatwić. Chciałbym przekierować Waszą uwagę z problemów w tej dziedzinie na rozwiązania i narzędzia. Mam nadzieję, że po tej prelekcji poczujecie się pewniej podczas spotkań biznesowych.
#3: Testy wydajnościowe i inne kłamstwa
| Jarosław Pałka, Senior staff software engineer\Benchmarking team lead w Neo4j
Powszechnie znaną prawdą jest, iż niewielu z nas przejmuje się wydajnością naszego kodu, jeszcze mniej z nas miało do czynienia z testami wydajnościowymi. Wśród tych z nas, którzy toczą nierówną walkę z wydajnością, wąska garstka z nas jest świadoma jak wiele kryje się w nich kłamstw, niedomówień i fałszywych obietnic. Podczas prezentacji poznamy antywzorce w testowaniu wydajności oraz kilka sprawdzonych w boju praktycznych rad jak nie dać się omamić wynikom testów.
Czy powinniśmy się obawiać „coordinated ommision”?
Dlaczego statystyka to najwyższa forma kłamstwa, czyli szybki kurs czytania wyników testów?
Dlaczego „latency” i „throughput” to nie to samo?
Dlaczego dane wejściowe są równie ważne jak scenariusze testowe?
Na jakie pytania odpowiadają microbenchmarki?
Czy testy wydajnościowe mają warstwy?
Dlaczego w testach wydajnościowych nie chodzi o liczby?
To tylko wybrane zagadnienia, o których opowiem. Jeśli nie interesują Cię testy wydajnościowe i unikasz tego tematu jak zarazy, na tej prezentacji dowiesz się, dlaczego tak jest. Jeśli jednak czujesz się wyznawcą maszyny i tematy wydajności nie są Ci obce, pomogę Ci z większą świadomością projektować testy i interpretować ich wyniki.
ZAREJESTRUJ SIĘ
Zawodowo architekt oprogramowania z holistycznym podejściem do każdego problemu.Programistyczny poliglota wywodzący się ze świata JVM, ceniący sobie wszechstronność i rozwiązania dobrane pod wymagania. Zwolennik technicznej dokumentacji, diagramów i wszystkiego, co zbliża do siebie światy biznesu i inżynierii.Pasjonat zagadnień cyberbezpieczeństwa, praktykujący zasadę "secure by design" w projektowanych rozwiązaniach i promujący świadomość zagrożeń cyfrowych jako niezbędny element współczesnej architektury systemów.

Maciek ma 15-letnie doświadczenie, początkowo jako programista, a obecnie jako lider zespołu w j-labs. Wciąż związany ze światem Javy, teraz zarządza zespołem i rozwiązuje problemy biznesowe. Chciałby pomóc innym w udoskonalaniu najbardziej użytecznych i praktycznych umiejętności miękkich.

Od ponad 20 lat w branży IT, jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”. Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk, z tym samym zawsze skutkiem. Co doprowadziło mnie do wniosku, że nieważne co robisz tak długo, jak robisz to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i używasz właściwych narzędzi, które wykonają pracę za ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideą TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL, by potem porzucić je, by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą jaką niesie z sobą „metafora” i odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”. Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów. Na co dzień walczący o lepszą wydajność w Neo4j. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W wolnych chwilach trener w http://symentis.pl i autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/ oraz samozwańczy dyktator w radach programowych konferencji CoreDump, SegFault, JDD oraz 4Developers.
Nie zapomnij się zarejestrować!
ZAREJESTRUJ SIĘ