#60.2 - 17.03.2020
#60.2 Jeśli wszystko wydaje się pod kontrolą, po prostu nie jedziesz wystarczająco szybko.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co trzeba zrobić, aby Twój kod działał szybciej? Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zostać “człowiekiem od wydajności”? Być może zajmujesz się wydajnością, od czasu do czasu, od jednej awarii do kolejnego incydentu o “severity 1”? I masz w sobie to dziwne uczucie, że robisz to źle? Być może nigdy nie przejmowałeś się jak szybko działa Twój kod. Od wieków wiadomo jest, że zawsze jest to problem z bazą danych (lub problem kogoś innego). A może, po prostu trudno się przyznać, że nie wiesz, jak usprawnić działanie swojego kodu?
Podczas tej prezentacji pokażę, jak zostać programistą świadomym wydajności swojego kodu. W towarzystwie narzędzi takich, jak JMH, JFR i flamegraphs. Skupimy się nie tylko na narzędziach, ale także na procesie optymalizowania wydajności. Porozmawiamy o tym, jak dobrej jakości, tzw. “clean code”, wpływa na wydajność, dlaczego zbiory danych, które wykorzystujemy, są kluczowe, a także kiedy więcej nie znaczy szybciej.
ZAREJESTRUJ SIĘOd ponad 20 lat w branży IT, jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”. Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk, z tym samym zawsze skutkiem. Co doprowadziło mnie do wniosku, że nieważne co robisz tak długo, jak robisz to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i używasz właściwych narzędzi, które wykonają pracę za ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideą TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL, by potem porzucić je, by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą jaką niesie z sobą „metafora” i odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”. Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów. Na co dzień walczący o lepszą wydajność w Neo4j. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W wolnych chwilach trener w http://symentis.pl i autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/ oraz samozwańczy dyktator w radach programowych konferencji CoreDump, SegFault, JDD oraz 4Developers.
Nie zapomnij się zarejestrować!
ZAREJESTRUJ SIĘ